Pacer Champions

Australian Champions

Year Skipper Crew Boat Name Sail Number
1971 John Loutit Nancy Loutit Pogo 124
1972 Brian Barnes Barbara Barnes Up'n Atom 660
1973 Brian Barnes Barbara Barnes Wotch It 766
1974 Ken Shaw Simon Shaw Kay Dee 701
1975 Dave Bacon Ian Ridley Botch Boat 781
1976 Jim Pearson Sue Pearson Bluebottle 76
1977 Brian Jones Andrew Jones Galatea 1253
1978 Jim Pearson Sue Pearson Bluebottle 76
1979 Jamie Thomson Bob Thomson Ariel 1746
1980 Jim Pearson Sue Pearson Spindrift 1647
1981 Russell Kemp Martin Downey Yellabaloo 1823
1982 Les Sharp Sandra Downie Red Jacket 1216
1983 Russell Kemp Peter Kemp Yellabaloo 1823
1984 Peter Sharp Peter Downie Banana Split 2115
1985 Bill Vaughan Deborah Vaughan Pheonix 2144
1986 Peter Sharp Tim Downie Banana Split 2115
1987 Peter Sharp Tim Downie Banana Split 2115
1988 Peter Sharp Tim Downie Banana Split 2115
1989 Russell Kemp Alison Kemp Yellabaloo 1823
1990 Russell Kemp Alison Kemp Yellabaloo 1823
1991 Peter Sharp Tim Adair Banana Split 2115
1992 James Robinson Cathy Robinson Smackwater 2 1210
1993 Natalie Farrell Alex Clark Countess Duckula 2255
1994 Jim French Robert Pulham Fred 636
1995 Peter Sharp Michael & William Sharp Sharpshooter 2350
1996 David Angus Simon Angus Starbug 1399
1997 Peter Sharp William Sharp Sharpshooter 2 2460
1998 Peter Sharp Lachlan Sharp Sharpshooter 2 2460
1999 Peter Sharp Lachlan Sharp Sharpshooter 2 2460
2000 Jim French Robert French Wildcat 2555
2001 Jim French Robert French Wildcat 2555
2002 Ian Ravenscroft John Court Spellbound 2635
2003 Ian Ravenscroft Pheobe Ravenscroft Spellbound 2635
2004 Guy Bancroft Claire Bancroft McBone 2740
2005 Guy Bancroft Claire Bancroft McBone 2740
2006 Campbell Martin Emma Martin Hi Stepper 2806
2007 Allan O'Brien Doug Vockler Rincewind 2586
2008 Campbell Martin Emma Martin Hi Stepper 2806
2009 Simon Merritt Jessica Vincent Electric Blue 743
2010 Phil Chadwick Bridget & Jack Chadwick Chaddywagon 2733
2011 Phil Chadwick Bridget & Jack Chadwick Chaddywagon 2733
2012 Alan Riley Nathan Riley Amen 2847
2013 Peter Kemp Lauren Kemp Bebop 3011
2014 Murray O'Brien Anna & Liam O'Brien Pocket Rocket 2941

Victorian State Champions

Year Skipper Crew Boat Name Sail Number
1971 John Loutit Nancy Loutit Pogo 124
1972 Rex Fetell   Abigail 743
1973 Rex Fetell   Abigail 743
1974 Rex Fetell   Abigail 743
1975 Dave Bacon Ian Ridley Botch Boat 781
1976 Russell Kemp E Cambell Finesse 769
1977 I Kirkland K Kirkland Kim 779
1978 Howard Briant Andrew Briant Delta X 1648
1979 Jamie Thomson Bob Thomson Ariel 1746
1980 Howard Briant Andrew Briant Delta X 1648
1981 Les Sharp Sandra Downie Red Jacket 1216
1982 Russell Kemp Peter Kemp Yellabaloo 1823
1983 Jamie Thomson Bob Thomson Ariel 1746
1984 Russell Kemp Peter Kemp Yellabaloo 1823
1985 Russell Kemp Peter Kemp Yellabaloo 1823
1986 Bill Vaughan Deborah Vaughan Pheonix 2144
1987 Bill Vaughan Deborah Vaughan Pheonix 2144
1988 Peter Sharp Tim Downie Banana Split 2115
1989 Peter Sharp David Phillips-Rees Banana Split 2115
1990 Peter Sharp David Phillips-Rees Banana Split 2115
1991 Peter Sharp David Phillips-Rees Banana Split 2115
1992 Peter Sharp Tim Adair Banana Split 2115
1993 Peter Sharp Tim Adair Banana Split 2115
1994 Gary Naud Helen Adair Aquilla 1759
1995 Peter Sharp Michael Sharp Sharpshooter 2350
1996 Peter Sharp William Sharp Sharpshooter 2350
1997 Peter Sharp Michael & William Sharp Sharpshooter 2350
1998 Jim French Robert French Flash 2461
1999 Peter Kemp Alison Kemp Rush 599
2000 Peter Kemp Alison Kemp Rush 599
2001 (equal) Peter Sharp Lachlan Sharp Sharpshooter II 2460
Ian Ravenscroft John Court Rocket 2357
2002 Ian Ravenscroft John Court Spellbound 2635
2003 Ian Ravenscroft John Court Spellbound 2635
2004 Ian Cunningham David Cunningham Bubblejet 743
2005 Sam Kivell Amy Kivell Kind Of Blue 2622
2006 Campbell Martin Emma Martin Hi Stepper 2806
2007 Campbell Martin Emma Martin Hi Stepper 2806
2008 Campbell Martin Emma Martin Hi Stepper 2806
2009 Simon Merritt Jessica Vincent Bubble Jet 743
2010 Simon Merritt Jessica Vincent Bubble Jet 743
2011 Simon Merritt Jessica Vincent Bubble Jet 743
2012 Phil Chadwick Jack Chadwick Chaddywagon 2733
2013 Phil Chadwick Emily Chadwick Chaddywagon 2733
2014 Peter Kemp Lauren Kemp Bebop 3011

National Junior Champions

Year Skipper Boat Name Sail Number
1978 Jamie Thomson Ariel 1746
1979 Jamie Thomson Ariel 1746
1980 David Cowell Spindrift 1647
1981 Mark Lewis Strider 1851
1982 Peter Downie Avanti 768
1983 Andrew Vaughan Pheonix 2144
1984 Andrew Taberner Perseverance 1102
1985 Glen Johnston Breathless 2051
1986 Blair Exel Pacman 2122
1987 Michael Abdilla Abbeys Too 1851
1988 Michael Abdilla Abbeys Too 1851
1989 Not Contested
1990 Not Contested
1991 Evan Chapman Nemesis 2184
1992 Natalie Farrell Countess Duckula 2255
1993 Natalie Farrell Countess Duckula 2255
1994 Natalie Farrell Countess Duckula 2255
1995 Mathew Otto Molly 2280
1996 Nipper Brown Fred 636
1997 Natasha Shmidt Fred 636
1998 Jonathan Pulham Foam 2498
1999 Beth Endersbee Jellybean 2480
2000 Rohan Sharp Sling Shot 584
2001 Annette Cotterill Hot Hot Hot  
2002 Tim Holmes Rocket 2357
2003 Tim Holmes Rocket 2357
2004 Tim Holmes Rocket 2357
2005 James Patterson Melody 1256
2006 Tim Cronin Bomber 2339
2007 James O'Brien JAAS 2667
2008      
2009 Thomas Vincent Air Supply 2822
2010 Tully Hiscock Hydropump 2737
2011 McKenzie Bird Seize the day 1823
2012 Brody & Corey Riley Sharpshooter 2 2460
2013 Orla & Eamon Gray G2 2902
2014 Molly Ford & Jack Challands 2 Blondes 2738

Victorian State Junior Champions

Year Skipper Boat Name Sail Number
1979 Jamie Thomson Ariel 1746
1980 Gillian Dite Fizzgig 676
1981 Steven Smith Hot Canary 1161
1982 Michael Jones Uptight 1447
1983 Andrew Vaughan Pace Setter 683
1984 Michael Jones Uptight 1447
1985 Ivan Williams Rastiv 1718
1986 Ivan Williams Rastiv 1718
1987 Deborah Vaughan Pheonix 2144
1988 Michael Abdilla Abbeys Too 1851
1989 Not Contested
1990 Not Contested
1991 Andrew Gibbons Deja Vu 2204
1992 Joel Arkins Molly 2280
1993 Natalie Farrell Countess Duckula 2255
1994 Luke Dynes Out of the Blue 2252
1995 Alexander Nielsen Deja Vu 2204
1996 Mathew Otto Molly 2280
1997 Mathew Otto Up-n-Atom 2450
1998 Perin Hardie Sly Fox 665
1999 Janease Graham Molly 2280
2000 L Pearman Duck Season  
2001 Rohan Sharp Slingshot 584
2002 Scott Cunningham Bubblejet 743
2003 Scott Cunningham Bubblejet 743
2004 Tim Holmes Rocket 2357
2005 Sam Kivell Kind Of Blue 2622
2006 James O'Brien JAAS 2667
2007 James O'Brien JAAS 2667
2008 David Hoevanaars & Hayley Sanders Aquadisic GG
2009 Tully Hiscock & Ross Berryman Hydropump 2737
2010 Thomas Vincent & Lachlan Imeno Air Supply 2822
2011 Mitchel Bird Seize the day 1823
2012 Brody & Corey Riley Sharpshooter 2 2460
2013 Brody & Corey Riley Sharpshooter 2 2460
2014 Brody & Corey Riley Sharpshooter 2 2460